Temat przemocy psychicznej w literaturze – co warto przeczytać?

Zjawisko przemocy psychicznej powoli przestaje być tematem tabu. Coraz większa część polskiego społeczeństwa zdaje sobie sprawę z faktu, że problem ten jest tak samo istotny jak przemoc fizyczna. Duża w tym zasługa publikacji Renaty Kim zatytułowanej “Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej“. Znajdziemy ją w dziale z książkami dla kobiet, co jednak nie oznacza, że tylko przedstawicielki płci żeńskiej doświadczają nękania i upokorzeń będąc w toksycznym związku. Sięgnięcie po tę lekturę dla wielu osób może okazać się doskonałą decyzją. Dlaczego? Poznanie historii ofiar przemocy psychicznej pomaga dostrzec symptomy świadczące o tym, że tkwimy w relacji, która przysparza nam cierpienia, dołuje i odbiera chęć życia.

Przemoc, której nie widać

“Dlaczego nikt nie widzi, że umieram” przełamuje kilka stereotypów. Najważniejszy z nich to ten, że z przemocą mamy do czynienia tylko wtedy, gdy sprawca pozostawia ślady w postaci siniaków, otarć, czy połamanych kości. Choć niektórym trudno w to uwierzyć, wśród części polskich kobiet wciąż króluje przekonanie, że mąż, który nie pije i nie bije, nie może być uznany za złego partnera. Cierpienia psychiczne są niejednokrotnie umniejszane i bagatelizowane, a reakcja na nie zbyt często ogranicza się do zdawkowego zdań typu “Weź się w garść” lub “Chyba trochę przesadzasz”. Książka Renaty Kim powinna zostać przeczytana przez każdego, kto nie ma w sobie dość empatii, by wyciągnąć pomocną dłoń do osoby nękanej przez męża lub żonę, partnera lub partnerkę. Trzeba podkreślić, że kobiety również są sprawcami przemocy, co niektórym z nas może wydawać się zaskakujące.

Jak nie zostać ofiarą

Prześladowcy posiadają predyspozycje psychopatyczne i na swoje ofiary wybierają ludzi o konkretnych cechach charakteru. Początek relacji z psychopatą z reguły nie zwiastuje traumy, jaka będzie jej finałem – tak przynajmniej wydawało się osobom, które mają za sobą toksyczny związek. Zapoznanie się z ich historiami może być cenną lekcją, otwierającą oczy na subtelne, niemal niedostrzegalne sygnały, świadczące jednak o tym, że coś jest nie tak. Świadomość istnienia przemocy psychicznej i znajomość jej konkretnych przykładów to pierwszy krok do tego, aby najszybciej jak to możliwe zakończyć chorą relację. Kluczowe jest pozbycie się poczucia wstydu i szukanie pomocy, nie tylko wśród przyjaciół i rodziny, ale także tej fachowej, udzielanej przez terapeutów.